nakratit.gif (7783 bytes)

Tip Ikarie 8/99

Neznámý český autor, pěkná obálka, tlustospis, podivný název. Tak takhle vypadá na první pohled další kniha vydaná spojeným úsilím nakladatelství Poutník a Netopejr. Jde o čistou dobrodružnou sci-fi.

Pozemšťané se poprvé setkávají s mimozemšťany. Kontakt je tajný a ryze obchodní a účastní se ho jen vybraní jedinci, kteří za osídlení vybraných planet dostávají do rukou nadsvětelné motory, díky nimž lze invazi do vesmíru uskutečnit. Jednou z kolonizovaných planet a ostatně jedinou, na níž mají momozemšťani eminentní zájem, je velmi nehostinná planeta, jíž kolonisté dávají jméno Narka. Jméno pochází od všemožných jedů, psychojedů a narkotik, které planeta produkuje v hojné míře, zatímco ostatnímu životu se tu nedaříani zdaleka tak dobře.

Hlavním hrdinou je mladík Tarmin, jehož rodiče zahynuli na kosmické lodi při prakticky nezvládnuté epidemii. Tarmin má životní sen, chce se oženit se svou láskou a prožít předpokládaně krátký život v klidu a pokoji, jak to jen na Narce jde. Je však uvězněn a odsouzen k smrti. Tím okamžikem se roztáčí neuvěřitelný kolotoč dobrodružství zprvu prostého mladíka, který se postupně změní až v nadlidské monstrum, vycvičené k boji s mimozemšťany, který díky tomu zachrání lidstvo od otroctví... Nebo tomu tak není?

Šustova kniha je rozsáhlé epické dílo s vcelku dobře zvládnutou dějovou linkou. Řádově v třetí čtvrtině románu se na určitou dobu mění bouřlivě plynoucí děj v mírně dějepravný výklad, kterým autor uvede na pravou míru mnohé nejasné okolnosti a důvody, proč děj plyne tak, jak plyne. Po několika desítkách stran se děj znovu rozběhne jako rozvodněná bystřina. (Nakladatel tuto záležitost zdůvodňoval nutným zredukováním původního "neúnosného" rozsahu knihy.) Závěr knihy je hektický, ale autor si dovolil vymyslet zvrat v ději, který knihu posunul o něco výš. Možná se chystá pokračování, protože mnohé věci byly sice vysvětleny, ale na jejich řešení se už nedostalo. Svět Narky a ostatního Vesmíru je vybudován dobře a logicky a autor píše o svých lidičkách se znalostí věci, jeho hrdinové mají své silné stránky i slabiny, a proto je vcelku možné bez problémů s nimi žít a radovat se z jejich úspěchů a vztekat se kvůli prohrám.

Šustova kniha je dobré dobrodružné čtení, které nám na našem českém trhu tak trochu chybělo.

(Richard Šusta: Narka. Obálka Kevin Jenkins. Il. M. Dvořáková. Praha, KJV a Netopejr 1999. 487 s. 169 Kč)

hodnocení: ***1/2

Vlado Ríša

Recenze byla uveřejněná jako Tip Ikarie 8/1999 (strana 55).


arrowu.gif (1001 bytes)