narkatit.gif (7783 bytes)

Odpovědi na časté dotazy čtenářů


Bude další díl?

Spíš ne; příběh pokládám za uzavřený. Dal by se samozřejmě rozšířit, ale nemiluji ságy. Uvažuji pouze o tom, že přespříští román zasadím na jednu z planet, o níž se v Narce mluví, ale objeví se v něm noví hrdinové a odlišná zápletka.

Co dalo podnět k napsání Narky?

Romány Kadlečkové, zejména poslední: "Stavitelé věží". Ten se opíral o setkání velmi odlišných kultur, probíhající na úrovni "my vyspělí si hrajeme s vámi nedokonalými jako se šachovými figurkami". Když jsem to srovnal s dějinami Země, napadly mě realističtější možnosti. Své představy jsem sepsal, původně sám pro sebe; neuvažoval jsem o vydání. Ze zamýšlené povídky se postupně vyklubal svět Narky. Jiří Pavlovský, ze sci-fi knihkupectví v Čáslavké ulici, mě posléze přesvědčil, abych Narku poslal do soutěže "O cenu Karla Čapka."

V čem se  knižní vydání Narky liší od verze v soutěži O cenu Karla Čapka 1997 (2. místo) ?

Původně měla Narka přes tisíc stran. Pro soutěž jsem ji zmenšil na 800 stran, ale i tak bylo mi vytýkáno, že je příliš rozsáhlá. Kvůli tomu jsem ji ztenčil na dnešních 487 stran. Při krácení jsem především měnil děj. Například, v soutěžní Narce se Tarmin  dva měsíce schovával v líhni slizáků, události kolem majlekenu probíhaly jinak a výrazně se lišil konec. Knižní podoba není proto okleštěný příběh, ale alternativní realita. Nechybí v ní děj, jen probíhá po jiné lince.

Na čem pracuji nyní?

Především na disertaci. Ve volných chvílích zvolna tvořím nový příběh. Psaní pro mě představuje něco jako koníček. Lepím vyprávění jako jiní modely letadel anebo kreslí obrazy. Nové dílo bude opět ryze technická sci-fi (bez trpaslíků, elfů, draků, mágů a podobné havěti), odehrávající se na začátku třetího tisíciletí v Sluneční soustavě bez zapojení mimozemšťanů, které bude mít s Narkou společný jen počet stran (+/-). Budu ho vyprávět z pohledu více hrdinů, avšak při striktním zachování jedné dějové linie. To je zatím vše, co mohu prozradit - sám netuším, jak příběh dopadne. Moje představa se mění po každé hotové kapitole. Čas dokončeni? Snad podzim 2000. Zimu, jaro, léto si nechám do rezervy.

Napsal jsem ještě něco jiného?

Narka je moje prvotina v oblasti beletrie, pokud nepočítám dva pokusy o romány, které jsem spáchal kolem patnácti let. V prvním jsem neuváženě zničil všechny padouchy, takže jsem již neměl koho honit. Ve druhém jsem objevil báječný mimozemský artefakt a pak jsem nevěděl co s ním, a tak jsem děj zvrhnul na honičku. Kromě beletrie jsem stvořil několik odborných publikací; z nichž poslední jsou skripta na programování v C++ ve Windows.

Jeden kritik vám vytýká, že některé pasáže připomínají přednášku. Co vy na to?

Učitel se prostě nezapře. Narka měla původně skoro 1000 stran a při krácení na polovinu jsem chybějící části na několika místech nahradil výklady, nutnou daní za snížení počtu stránek.  Moje malé přednášky naštěstí pohltil napínavý děj a většině čtenářů nevadily.

Něco málo o mně?

Jsem narozený v roce Ohnivé Opice (1956) ve znamení Blíženců. Jsem vegetarián a odnaučený kuřák. Učím na Elektrotechnické fakultě v Praze předměty týkající se průmyslové automatizace.


E-mail adresa pro Vaše případné vzkazy:mail.gif (226 bytes)  Hlavní stránka knihy: arrowu.gif (1001 bytes)