nakratit.gif (7783 bytes)

Recenze: Radio 1, 26.5.1999, Knižní servis

I na sci-fi dnes dojde, a to dokonce na domácí produkci. Kniha Richarda Šusty NARKA nás zavádí na stejnojmennou planetu. Její původní název sice zněl Nový Eden, všechno živé na planetě je ovšem člověku nebezpečné a v lepším případě mu způsobí pořádné halucinace, takže spíše než rájem je pro kolonizátory ze Země peklem. Navíc peklem, do kterého přišli dobrovolně. Nikdo z nich netuší, že za vším stojí mimozemšťani, kteří si osídlení Narky vyžádali od akciové společnosti KosmoFlotila jako cenu za odhalení tajemství hypermotorů, umožňujících lidstvu cesty do vesmíru. Po šedesáti letech mají mimozemšťané převzít správu nad planetou – a pomalu se začíná odhalovat velký podfuk.

Hrdinou rozsáhlého románu je mladík Tarmin, který se původně chce pouze pomstít KosmoFlotile za smrt rodičů, a nakonec se stane zachráncem Narky a jejích nejen pozemských obyvatel. Tarmin toho na své cestě zažije hodně – odsoudí jej pro zvrhlictví a prodají mimozemšťanům na pokusy, na útěku jej málem zničí jedovatá příroda Narky a později téměř sežerou kanibalové, projde namáhavým výcvikem v klášteru oddaných proroka, kde se naučí dokonale ovládat tělo i mysl, aby jako tajný agent s implantovaným cizím vědomím pronikl do ležení nepřítele.

Kniha je skutečně obsáhlá a nabitá dějem, zároveň je ale znát, že se její autor zajímá o orientální metody práce s myslí, dechem a energií, takže si v ní počtou i čtenáři, kteří nepotřebují bloumat po vzdálených koutech vesmíru. Knihu NARKA seženete u distribuční firmy Seqoy v Čáslavské ulici a ve scifistických obchodech.


arrowu.gif (1001 bytes)