Psaní na stroji nebo počítači

všemi deseti

Verze 1.2 pro MS-DOS (Linux)

[ Verze pro Windows zde ]


Úvod:
 • Před lety jsem pro vlastní potřebu napsal program pro nácvik psaní na stroji, který jsem při vánočním úklidu objevil na zapadlé a dlouho pohřešované disketě. Kupodivu stále běží (a to i pod Win 95,98,NT), i když pouze v okně MS-DOSu.
Linux:
 • Pomocí emulátoru DOSEM (http://www.dosemu.org/) lze program spustit i na Linuxu.

  SUSE Linux obsahuje dosemu přímo ve své distribuci. Stačí spustit YaST, kliknout na Správce programu, nechat vyhledat dosemu, nalezený baliček nainstalovat a do adresáře:

  file:/home/jmeno uzivatele/dosemu/freedos

  přidat adresář s programem. Když pak otevřete konzoli a napíšete dosemu, tak se ocitnete v prostředí DOS, ve kterém lze program spustit. Doporučeno před spuštěním dosemu zvětšit konzoli na velikost, ve které budete následne chtit pracovat. Menší problémy jsou se zakončováním řádku, ale na funkčnosti programu nic neubírají.

  [Informaci poskytl Antonín Stejskal antonin.slejska@arnika.org ]
   

Možnosti:
 • Lekce pro psaní na QWERTY a QWERTZ klávesnici, zhruba odpovídající knize 'Psaní na stroji všemi deseti' vydané v 70-tých letech, občas s mírně tendenčním obsahem, který byl částečně opravený. 
 • Program Vás nikterak neznásilňuje, pouze Vás informuje o Vašich výsledcích. Postup si řídíte sami, v lekcích se lze vracet, přeskakovat pasáže; vše plně závisí jen na Vás.
 • Psaný řádek se automaticky opakuje (po Enter nedojde k posunu na další), když v něm uděláte 2 a více chyb, avšak i v tomto případě lze kurzorovou šipkou přejít na další, pokud už nechcete zlobivý řádek dále procvičovat.
 • Lze se cvičit i opisováním vlastních textových souborů, stačí je uložit v kódu 852 (Latin-2), s řádky o délce maximálně 66 znaků a zakončených oddělovači. Požadovaný formát vytvoří například ve Wordu (pro celý text nastavit jazyk čeština, zadat font Courier New, omezit šířku stránky na 66 znaků a pak soubor uložit jako MS-DOS text s oddělovači řádků).
Licence:
 • Freeware - program lze používat zcela bezplatně. Nemá žádná omezení. 
 • Neposkytuje se ale záruka funkce programu a údržba jakéhokoliv druhu. 
Instalace:
 • Instalace není potřeba. Program stačí rozbalit někam do adresáře a spustit. Popis použití a známé problémy se činností si lze přečíst v souboru @README, který je rovněž přiložen v ZIP souboru programu. 

Download:

[ Další freeware programy ke stažení najdete na mojí pracovní stránce ]


Domácí stránka autora