Ztroskotaný čas

Volné pokračování Vláken hyperčasu

Knižní vydání 2009 - počet stran knihy 446
NewE-kniha vyšla 17. září 2021
Ilustrace na obálce Patrik Krásný
Vnitřní ilustrace Jiří Pultar
Mapy  Richard Šusta 

Anotace:  

Buďte připraveni na zradu — zejména když jste slavným mladíkem, zasnoubeným s nejobdivovanější dívkou planety, a zdravíte se i s prezidentem.

Honzborg ztratí své nadějné vyhlídky během jediného dne. Nuceně se stává kurýrem v malé kolonii Tyatira, jíž se přezdívá Ztroskotaný čas, neboť se tam rozbujely středověké manýry vyostřené občanskou válkou.

Ve společnosti zlotřilého zloděje a jeho bojovné sestry čelí zákeřným útokům a temným úskokům, ale tu největší proradnost nese sám ukrytou v záhadné zásilce.

~~~

Děj využívá prostředí knihy Vlákna hyperčasu, ale vytváří novou originální zápletku a zmiňuje vše podstatné k pochopení souvislostí.

Ilustrace na obálce kombinuje dvě scény z příběhu. Spodní část zachycuje zlé intriky v Tyatiře, jejíž tropické podnebí přeje sporému odění a místní poměry zas záludným léčkám. Kosmická loď nahoře bude zničena o několik dnů později a promění se v nejkrásnější vrak známého vesmíru.

E-kniha obsahuje příběh rozšířený o pozdní nápady, které se kdysi nestihly zakomponovat do tištěné verze.

~~~

Kopie pěti vnitřích map si lze stáhnout i ve formátu A4 vhodném k tisku na:

Mapy.pdf (2.4 MB)

E-kniha získala od Patrika Krásného ilustraci přesněji vystihující děj.

Obálka původní knižní verze.Co možno prozradit

  • Čím se liší verze e-knihy (2021) od tištěného vydání (2009)?

E-kniha obsahuje korigovanou verzi s lepším prokreslením prostředí a motivů postav. Odstranily se v ní logické chyby, na něž se přišlo pozdě. Některé pasáže se rozšířily a jiné zase upravily. Přidala se i celá nová kapitola.

  • O jak volné pokračování se jedná?

...o přiměřeně volné, s originální zápletkou, kde se zmiňuje vše podstatné pro pochopení souvislostí. Jedna čtenářka se obětavě uvolila přečíst si Ztroskotaný čas, aniž znala Vlákna hyperčasu. Zhltla nový román údajně na dva dechy:-) Poznala sice z úvodu, že se jedná o pokračování čehosi, ale vůbec jí to nevadilo. Máte-li však rádi vše dokonale vysvětlené, přečtěte si napřed Vlákna hyperčasu, abyste znali předchozí příhody velmistra průšvihů Honzborga a jeho elitních kamarádů Jackita Ysona a Abbu Bubbu. Kromě nich se v díle objeví i další osoby z Vláken hyperčasu jako Franceska Craigová, Maureen Griffinová a její pichlavá teta Míkal Jehudová. Nebude samozřejmě chybět ani Černý negon, tentokrát v roli šedé eminence. K nim se připojí řada nových postav...

  • A v jakém čase se odehrává?

Celý děj se odehrává v blízké budoucnosti  v izolované kolonii Tyatira, v níž nefunguje rychlejší elektronika kvůli extrémnímu skin efektu. Lidé si chybějící prostředky úspěšně nahrazují  originálními formami biotechnologie. Pyramida na titulní ilustraci slouží ve skutečnosti jako kultivační zařízení. A středověké společenské poměry, zmíněné v anotaci knihy, vznikly v důsledku nadměrné industrializace prosazené diktátorem a dlouhodobé občanské války. Podobné věci se však často dějí při každém fanatickém zásahu do vývoje...

  • Vznikne ještě jedno pokračování, do trilogie?

Ztroskotaný čas vznikl jako hodně uzavřený příběh a není v něm mnoho prostoru na originální pokračování. Původně se sice plánovalo, ale nakonec jsem vynechal vaření nastavované kaše. Zahájil jsem raději zcela odlišnou sci-fi tetralogii Válka memů, v níž se nepoužívá nic z mých předchozích knih.

Hlavní stránka arrowu.gif (1001 bytes)