Předmluva k elektronickým publikacím

Narku jsem tvořil v letech 1993 až 1998 jako svoji prvotinu, pokud nepočítám dva romány napsané na ZŠ. Její vznik podnítily díla Kadlečkové, zejména “Stavitelé věží”, v nichž popisuje setkání velmi odlišných kultur ve stylu “my vyspělí si hrajeme s vámi nedokonalými jako s šachovými figurkami”.

V dějinách lidstva probíhaly podobné události úplně jinak, a proto jsem se rozhodl vytvořit vlastní scénář kontaktu s velmi vyspělou a kulturní civilizací. Neuvažoval jsem o vydání žádného románu. Chtěl jsem si napsat krátkou povídku, jen tak sám pro sebe.

Ze zamýšlených několika stránek se postupně vyklubal barvitý svět Narky, jehož první popis měl skoro tisíc stránek. Jiří Pavlovský, ze sci-fi knihkupectví v Čáslavké ulici, mě umluvil, abych román trochu zkrátil a zkusil ho přihlásit do soutěže “O cenu Karla Čapka 1997”. Soutěžní Narka, dále jen Narka-S, zahrnovala skoro 800 knižních stran a získala druhé místo. Porotci oceňovali její velmi napínavý příběh, ale vytýkali jí značný rozsah.

Vydavatel Egon Čierný mě přesvědčil, abych Narku ještě víc zkrátil. Kvůli tomu jsem ji ztenčil na 487 knižních stran, čehož jsem dosáhl hlavně změnami v ději. Například, v Narce-S se hlavní hrdina schovával dva měsíce v líhni slizáků, události kolem majlekenu probíhaly zcela jinak a vedly k odlišnému, horšímu konci. Knižní podoba Narky není proto okleštěný příběh, ale alternativní realita. Nechybí v ní děj, pouze probíhá po jiné lince.

Přehled odlišností obou verzí je uvedený u kapitol Narky-S, též zveřejněné jako PDF dokument.

--- 

Kapitola se podobá knižní verzi Narky. Může sice obsahovat nějaké vsuvky a rozšířené popisy událostí, ale zůstalo zachované vyznění děje. Pokud čtenář zná knihu, může tuto kapitolu zběžně projít, aniž ztratí souvislost.

#-- 

Tato kapitola má mírně odlišný děj, avšak změny nejsou příliš podstatné.

##- 

Děj kapitoly obsahuje výrazné nebo klíčové změny oproti knižní verzi.

### 

Kapitole má zcela odlišný děj, nebo popisuje události jinak než knižní verze.

 Nicméně všem případným zájemcům o Narku-S radím, aby si napřed přečetli knižní verzi Narky, která je lepší než Narka-S, nejen dle mého soudu, ale i mínění jiných. Snad s výjimkou závěru. Čtenářům se víc líbilo drsnější zakončení Narky-S, které kvůli krácení nešlo bohužel zachovat.

Čtenáři se mě často ptali, jestli napíši pokračování Narky. Spíš ne. Když jsem ji tvořil, měl jsem sice vymyšlené ještě dva další díly, jenže hlavní konflikty se už vyřešily v první knize a pokračování by vyžadovalo uvést nové zápletky. Nějaký padouch se sice vždy najde, ale osobně nemiluji vícedílné ságy.

Mezitím mě také napadly jiné náměty, jejichž ztvárnění mě lákalo víc než nastavení Narky. Místo pokračování jsem raději vytvořil zbrusu nový příběh Dotek nulačasu (doufám, že vyjde na jaře 2003), dále několik povídek a nyní připravuji další ryze technickou sci-fi.

V Praze 5.12.2002

Richard Šusta